Huawei Pura 90 Features and Specifications
Huawei Pura 90 comes with a
6.8 inch Display,
with 1320x2856 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Huawei Pura 90 sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs HarmonyOS 6.1 opertaing system.
Huawei added to Huawei Pura 90 with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Kirin 9010s (7 nm) GB
Battery 6500 mAh
OS HarmonyOS 6.1
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei Pura 90 |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Soon Expected: 2026 May 13 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White Dark Purple |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 163.1 x 78.1 x 7 mm |
| IP Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO OLED | 1B colors | PWM | HDR Vivid |
| Screen Resolution | 1320 x 2856 pixels | 19.5:9 ratio (~463 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Kunlun Glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Kirin 9010s (7 nm) |
| Operating System | HarmonyOS 6.1 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core |
| GPU | |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.2 | 88mm (periscope telephoto) | PDAF | OIS | 3.7x optical zoom -- 12.5 MP | f/2.2 | 13mm (ultrawide) |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | (wide) | AF |
| Video Recording | 4K | 1080p | 1080p@480fps (interpolated) | HDR Vivid | gyro-EIS | OIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | 100% in 45 min | 50W wireless | Reverse wireless | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G (China only) |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0 | A2DP | LE | L2HC |
| USB | USB Type-C |
Huawei Pura 90 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2730 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2430 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 190 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 330 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 330 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2620 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar