Infinix GT 10 Pro Features and Specifications
Infinix GT 10 Pro comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Infinix GT 10 Pro sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Infinix added to Infinix GT 10 Pro with 108 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 108 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Infinix GT 10 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix GT 10 Pro |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2023 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 August 13 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Cyber Black | Mirage Silver |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 162.7 x 75.9 x 8.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 900 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) |
| Operating System | Android 13 | up to 1 major Android upgrades | XOS 13 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | proximity | compass | gyro |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.8 | (wide) | 1/1.67" | 0.64µm | AF -- 2 MP | (macro) -- 2 MP | (depth) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | PD3 |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Infinix GT 10 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1610 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1630 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 110 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 140 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1340 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar