Infinix GT 50 Pro Features and Specifications
Infinix GT 50 Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1208x2644 pixels of resolution and 144Hz2304Hz refresh rate.
Infinix GT 50 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Infinix added to Infinix GT 50 Pro with 50 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 8400 Ultimate (4 nm) GB
Battery 61506500 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix GT 50 Pro |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Soon Expected: 2026 April 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black Abyss | Red Blaze | Silver Glacier |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 162.4 x 77.2 x 8.2 mm |
| IP Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1208 x 2644 pixels | 19.5:9 ratio (~440 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz2304Hz |
| Nits | 700 nits (normal) | 1600 nits (peak) | 4500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 7i |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8400 Ultimate (4 nm) |
| Operating System | Android 16 | up to 3 major Android upgrades | XOS 16 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | proximity | compass | gyro |
| CPU | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | 0.8µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 111Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.0µm | AF |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.1" | 1.12µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | 30W wireless | 10W reverse wired | 5W reverse wireless | Bypass Charging 2 | Wireless bypass charging (accessory required) |
| Battery Capacity | 6150 mAh or 6500 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Infinix GT 50 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1770 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1790 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 130 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 160 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 150 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1470 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar