Infinix Hot 11 Play Features and Specifications
Infinix Hot 11 Play comes with a
6.82 inch Display,
with 720x1640 pixels of resolution .
Infinix Hot 11 Play sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Infinix added to Infinix Hot 11 Play with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.82 inch
Main Camera 13 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek Helio G35 (12 nm) GB
Battery 6000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Hot 11 Play |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2021 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 November 15 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Green | Gold | Blue | Black |
| Screen Size | 6.82 inch |
| Dimensions | 171.8 x 78 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 440 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 | XOS 7.6 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/1.8 | (wide) | 1/3.1" | 1.12µm | AF -- QVGA |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 6000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 |
Infinix Hot 11 Play Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 570 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 400 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 630 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar