Infinix Zero Ultra Features and Specifications
Infinix Zero Ultra comes with a
6.8 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Infinix Zero Ultra sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Infinix added to Infinix Zero Ultra with 200 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 200 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 920 (6 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 12
Latest offers for Infinix Zero Ultra and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Zero Ultra |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2022 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 October 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Coslight Silver | Genesis Noir |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 165.5 x 74.5 x 8.8 mm - Coslight Silver |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~387 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 900 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 920 (6 nm) |
| Operating System | Android 12 | XOS 12 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 200 MP | f/2.0 | (wide) | 1/1.22" | 0.64µm | dual pixel PDAF | OIS -- 13 MP | f/2.4 | (ultrawide) | AF -- 2 MP |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with dual speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 180W wired | 100% in 12 min |
| Battery Capacity | 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps LTE Cat7 300/75 Mbps 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Infinix Zero Ultra Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2310 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2060 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 160 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 280 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 220 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2220 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar