Motorola Edge 50 Fusion Features and Specifications
Motorola Edge 50 Fusion comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Motorola Edge 50 Fusion sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Motorola added to Motorola Edge 50 Fusion with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Motorola Edge 50 Fusion and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Edge 50 Fusion |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2024 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 May 15 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Forest Blue | Marshmallow Blue | Hot Pink |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 161.9 x 73.1 x 7.9 mm |
| IP Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | P-OLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | upgradable to Android 15 | up to 3 major Android upgrades |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | dual pixel PDAF | OIS -- 13 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) | 1/3.0" | 1.12µm | AF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | (wide) | 1/3.14" | 0.7µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 68W wired | 50% in 15 min |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Motorola Edge 50 Fusion Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,049 Saudi Riyal 512GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 855 Emirati Dirham 256GB/8GBRam version 1,499 Emirati Dirham 512GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 90 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1290 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar