Motorola Edge 50 Features and Specifications
Motorola Edge 50 comes with a
6.7 inch Display,
with 1220x2712 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Motorola Edge 50 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Motorola added to Motorola Edge 50 with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 AE (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Motorola Edge 50 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Edge 50 |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2024 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 August 08 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Koala Gray | Jungle Green | Peach Fuzz |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 160.8 x 72.4 x 7.8 mm |
| IP Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | P-OLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1220 x 2712 pixels | 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 AE (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 5 major Android upgrades |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 644 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF | OIS -- 10 MP | f2.0 | 73mm (telephoto) | 1/3.94" | 1.0µm | PDAF | 3x optical zoom | OIS -- 13 MP | f/2.2 | 13mm | 120Ë (ultrawide) | 1/3.0" | 1.12µm | PDAF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | (wide) | 1/3.14" | 0.7µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120/240fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 68W wired | 15W wireless |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | tri-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Motorola Edge 50 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,069 Saudi Riyal 512GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 1,249 Emirati Dirham 512GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 210 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 340 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 340 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1,349 Qatari Riyal 512GB/12GBRam version |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar