Motorola Edge 70 Pro Features and Specifications
Motorola Edge 70 Pro comes with a
6.8 inch Display,
with 1272x2772 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Motorola Edge 70 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Motorola added to Motorola Edge 70 Pro with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 8500 Extreme (4 nm) GB
Battery 6500 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Edge 70 Pro |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Soon Expected: 2026 April 29 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Pantone: Lily White | Titan | Tea |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 162.7 x 75.6 x 7.0 mm or 7.3 mm |
| IP Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | PWM | HDR | 1800 (high) |
| Screen Resolution | 1272 x 2772 pixels | 19.5:9 ratio (~449 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 5200 nits peak |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 7i |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Extreme (4 nm) |
| Operating System | Android 16 | up to 3 major Android upgrades |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.0 | 12mm | 122Ë (ultrawide) | 1/2.76" | 0.64µm | PDAF |
| Selfie Camera | 50 MP | f/1.9 | (wide) | 1/2.76" | 0.64µm |
| Video Recording | 4K@30/60/120fps | 1080p@30/60/120/240fps | gyro-EIS | HDR10+ |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 90W wired | PD3.0 | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 6500 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | · Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | tri-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Motorola Edge 70 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1880 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1900 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 130 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 170 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 150 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1560 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar