Motorola Moto G Stylus 5G (2022) Features and Specifications
Motorola Moto G Stylus 5G (2022) comes with a
6.8 inch Display,
with 1080x2460 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Motorola Moto G Stylus 5G (2022) sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Motorola added to Motorola Moto G Stylus 5G (2022) with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Motorola Moto G Stylus 5G (2022) and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Moto G Stylus 5G (2022) |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2022 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 April 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Steel Blue | Seafoam Green |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 168.9 x 75.8 x 9.3 mm |
| IP Protection | Water-repellent design |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 12 | planned upgrade to Android 13 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 26mm (wide) | 0.64µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 118Ë (ultrawide) | 1/4.0 | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.06" | 1.0µm |
| Video Recording | 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired | QC3 |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Moto G Stylus 5G (2022) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 570 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 400 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 630 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar