Motorola Moto G50 Features and Specifications
Motorola Moto G50 comes with a
6.5 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Motorola Moto G50 sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Motorola added to Motorola Moto G50 with 48 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 48 MP
RAM 4GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 480 5G (8 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Moto G50 |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2021 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 April 26 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Steel Gray | Aqua Green |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 164.9 x 74.9 x 9 mm |
| IP Protection | Water-repellent design |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 12 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | barometer (market dependant) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 5 MP | f/2.4 | (macro) | 1/5.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.1" | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 15W |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
Motorola Moto G50 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 900 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 780 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 60 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 90 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 850 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar