Motorola Moto G51 Features and Specifications
Motorola Moto G51 comes with a
6.8 inch Display,
with 1080x2460 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Motorola Moto G51 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Motorola added to Motorola Moto G51 with 50 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 480+ 5G (8 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Moto G51 |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2021 - 11 |
| Availability | Soon Expected: 2021 November |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Blue |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | - |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm) |
| Operating System | Android 11 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | unspecified spec |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | (wide) | 1/2.76" | 0.64µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 13 MP |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Charging 10W |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
Motorola Moto G51 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 690 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 890 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar