Motorola Moto G87 Features and Specifications
Motorola Moto G87 comes with a
6.78 inch Display,
with 1272x2772 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Motorola Moto G87 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Motorola added to Motorola Moto G87 with 200 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 200 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) GB
Battery 5200 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Moto G87 |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Soon Expected: 2026 May |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Pantone: Overture | Blue Atoll |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.5 x 77.3 x 7.3 mm |
| IP Protection | IP66/IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR |
| Screen Resolution | 1272 x 2772 pixels | 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 5000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 7i |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| Operating System | Android 16 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 200 MP | f/1.8(wide) | 0.5µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 118Ë (ultrawide) | 1.12µm |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.2 |
| Video Recording | 2K@30fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 30W wired |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | · Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Moto G87 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2140 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2170 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 150 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 220 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 180 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1780 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar