Motorola Moto Pad (2026) Features and Specifications
Motorola Moto Pad (2026) comes with a
11.0 inch Display,
with 1600x2560 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Motorola Moto Pad (2026) sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 15 opertaing system.
Motorola added to Motorola Moto Pad (2026) with 8 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 11.0 inch
Main Camera 8 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) GB
Battery 7040 mAh
OS Android 15
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Moto Pad (2026) |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Soon Expected: 2026 April 30 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Pantone Bronze Green |
| Screen Size | 11.0 inch |
| Dimensions | 254.6 x 166.2 x 7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1600 x 2560 pixels | 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 500 nits |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Operating System | Android 15 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Accelerometer | proximity (accessories only) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | (wide) |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Video Recording | |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers Dolby Atmos (4 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 20W wired |
| Battery Capacity | 7040 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Moto Pad (2026) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 860 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 950 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1110 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar