Motorola Razr 2026 Features and Specifications
Motorola Razr 2026 comes with a
6.9 inch Display,
with 1080x2640 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Motorola Razr 2026 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Motorola added to Motorola Razr 2026 with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.9 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 7400X (4 nm) GB
Battery 4800 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Razr 2026 |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Soon Expected: 2026 May 14 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Pantone: Hematite | Sporting Green | Violet Ice | Bright White |
| Screen Size | 6.9 inch |
| Dimensions | Unfolded: 171.3 x 74 x 7.3 mm |
| IP Protection | IP48 water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | Foldable LTPO AMOLED | 1B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2640 pixels (~413 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 3.6 inches | 1056 x 1066 pixels | 413 ppi | Gorilla Glass Victus3000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400X (4 nm) |
| Operating System | Android 16 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | gyro | accelerometer | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.7 | (wide) | 1/1.95" | 0.8µm | OIS -- 50 MP | f/2.0 | 122Ë (ultrawide) | 1/2.76" | 1.28µm |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | (wide) | 1/3.14" | 0.7µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 30W wired | 15W wireless |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 4800 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/6e | tri-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Razr 2026 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2880 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3170 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 240 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 380 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 380 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 3070 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar