Motorola Razr 50 Ultra Features and Specifications
Motorola Razr 50 Ultra comes with a
6.9 inch Display,
with 1080x2640 pixels of resolution and 165Hz refresh rate.
Motorola Razr 50 Ultra sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Motorola added to Motorola Razr 50 Ultra with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.9 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) GB
Battery 4000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Motorola Razr 50 Ultra and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Razr 50 Ultra |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2024 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 June 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Spring Green (Dill) | Midnight Blue (Navy Blazer) | Peach Fuzz | Mocha Mousse |
| Screen Size | 6.9 inch |
| Dimensions | Unfolded: 171.4 x 74 x 7.1 mm |
| IP Protection | IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | Foldable LTPO AMOLED | 1B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2640 pixels (~413 ppi density) |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Nits | 4 inches | 1272 x 1080 pixels | 417 ppi | Gorilla Glass Victus3000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 3 major Android upgrades |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.7 | 24mm (wide) | 1/1.95" | 0.8µm | dual pixel PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.0 | 47mm (telephoto) | 1/2.76" | 0.64µm | PDAF | 2x optical zoom |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 25mm (wide) | 1/3.14" | 0.7µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240/960fps | HDR10+ | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | 15W wireless | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | dual-band or tri-band (region dependent) |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive | aptX Lossless |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Motorola Razr 50 Ultra Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2,199 Saudi Riyal 512GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 2,929 Emirati Dirham 512GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 270 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 303 Omani Riyal 512GB/12GBRam version |
Price in Bahrain | 350 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4150 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar