Motorola Razr 70 Ultra Features and Specifications
Motorola Razr 70 Ultra comes with a
7.0 inch Display,
with 1224x2992 pixels of resolution and 165Hz refresh rate.
Motorola Razr 70 Ultra sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Motorola added to Motorola Razr 70 Ultra with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 7.0 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 16
Latest offers for Motorola Razr 70 Ultra and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Razr 70 Ultra |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 April 29 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Pantone: Orient Blue | Cocoa |
| Screen Size | 7.0 inch |
| Dimensions | Unfolded: 171.5 x 74 x 7.2 mm |
| IP Protection | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | Foldable LTPO AMOLED | 1B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1224 x 2992 pixels (~462 ppi density) |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Nits | 4 inches | 1272 x 1080 pixels | 417 ppi | Gorilla Glass Ceramic5000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Operating System | Android 16 |
| RAM & Storage | 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon+ 6x3.53 GHz Oryon) |
| GPU | Adreno 830 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | 1/1.56" | 2.0µm | PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.0 | 122Ë (ultrawide) | 1/2.93" | 1.2µm |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | (wide) | 1.28µm |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@30/60/120fps | 1080p@30/60/120/240fps | Dolby Vision HDR10+ |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 68W wired | 30W wireless | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | tri-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Razr 70 Ultra Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 5630 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 5350 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 470 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 570 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 600 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 7200 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar