Motorola Razr 70+ Features and Specifications
Motorola Razr 70+ comes with a
6.9 inch Display,
with 1084x2640 pixels of resolution and 4 refresh rate.
Motorola Razr 70+ sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Motorola added to Motorola Razr 70+ with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.9 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 16
Latest offers for Motorola Razr 70+ and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Razr 70+ |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 April 29 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Pantone: Mountain View |
| Screen Size | 6.9 inch |
| Dimensions | Unfolded: 171.4 x 74 x 7.1 mm |
| IP Protection | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | Foldable LTPO AMOLED | 1B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1084 x 2640 pixels (~414 ppi density) |
| Refresh Rate | 4 |
| Nits | 3000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 16 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | 1/1.95" | 0.8µm | PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.0 | 122Ë (ultrawide) | 1/2.76" | 1.28µm -- |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | (wide) | 0.7µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps | HDR10+ | Dolby Vision |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | 15W wireless | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/6e/7 | tri-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Razr 70+ Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 4660 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 4420 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 390 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 480 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 500 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 5960 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar