Nokia X10 Features and Specifications
Nokia X10 comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Nokia X10 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Nokia added to Nokia X10 with 48 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 48 MP
RAM 6GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 480 5G (8 nm) GB
Battery 4470 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Nokia X10 |
| Brand | Nokia |
| Announcement Date | 2021 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 June 07 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Forest | Snow |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 168.9 x 79.7 x 9.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 450 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 13 |
| RAM & Storage | 64GB 6GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | (wide) | PDAF -- 5 MP | (ultrawide) -- 2 MP | (macro) -- 2 MP | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4470 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Nokia X10 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 690 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 890 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar