OnePlus 10 Pro Features and Specifications
OnePlus 10 Pro comes with a
6.7 inch Display,
with 1440x3216 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
OnePlus 10 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Oneplus added to OnePlus 10 Pro with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | OnePlus 10 Pro |
| Brand | Oneplus |
| Announcement Date | 2022 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 January 13 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Volcanic Black | Emerald Forest | Panda White (Extreme Edition) |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 163 x 73.9 x 8.6 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant - T-Mobile only (not for use underwater | liquid damage is not covered under warranty) |
| Display Tech | LTPO2 Fluid AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3216 pixels | 20:9 ratio (~525 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 500 nits (normal) | 800 nits (high) | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 13 | OxygenOS 13 () | ColorOS (China) |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum | barometer |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | 1/1.43" | 1.12µm | multi-directional PDAF | Laser AF | OIS -- 8 MP | f/2.4 | 77mm (telephoto) | 1.0µm | PDAF | OIS | 3.3x optical zoom -- 50 MP | f/2.2 | 14mm | 150Ë (ultrawide) | 1/2.76" | 0.64µm |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.2 | (wide) | 1/2.74" | 0.8µm |
| Video Recording | 8K@24fps | 4K@30/60/120fps | 1080p@30/60/240fps | Auto HDR | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | PD | 1-100% in 32 min () | 65W wired | PD | 1-58% in 15 min (North America) | 50W wireless | Reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (4CA) Cat18 1200/200 Mbps 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
OnePlus 10 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2670 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2940 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 220 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 350 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 360 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2840 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar