OnePlus 9 Features and Specifications
OnePlus 9 comes with a
6.55 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
OnePlus 9 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oneplus added to OnePlus 9 with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.55 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888 5G (5 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | OnePlus 9 |
| Brand | Oneplus |
| Announcement Date | 2021 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 March 26 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Winter Mist | Arctic Sky | Astral Black |
| Screen Size | 6.55 inch |
| Dimensions | 160 x 74.2 x 8.7 mm (EU/NA) |
| IP Protection | |
| Display Tech | Fluid AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1100 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 13 | OxygenOS 13 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | 1/1.43" | 1.12µm | multi-directional PDAF -- 50 MP | f/2.2 | 14mm (ultrawide) | 1/1.56" | 1.0µm | AF -- 2 MP | f/2.4 | (monochrome) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | (wide) | 1/3.06" | 1.0µm |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps | Auto HDR | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 65W wired | PD | 1-100% in 29 min | 15W wireless (EU/NA) |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (CA) Cat20 2000/200 Mbps 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct | DLNA |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
OnePlus 9 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2300 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2330 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 160 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 240 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 190 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1910 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar