OnePlus Ace 6 Ultra Features and Specifications
OnePlus Ace 6 Ultra comes with a
6.78 inch Display,
with 1272x2772 pixels of resolution and 165Hz refresh rate.
OnePlus Ace 6 Ultra sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Oneplus added to OnePlus Ace 6 Ultra with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) GB
Battery 8600 mAh
OS Android 16
Latest offers for OnePlus Ace 6 Ultra and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | OnePlus Ace 6 Ultra |
| Brand | Oneplus |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 April 28 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Ace Awakening | Metal Storm |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 162.5 x 77.5 x 8.5 mm |
| IP Protection | IP66/IP68/IP69/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | PWM | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1272 x 2772 pixels | 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Nits | 800 nits (normal) | 1800 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Crystal Shield Glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| Operating System | Android 16 | ColorOS 16 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | 1/1.55" | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 16mm | 112Ë (ultrawide) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | 23mm (wide) | 1/3" |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 120W wired | PPS(55W) | PD(13.5W) |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 8600 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
OnePlus Ace 6 Ultra Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2360 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2380 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 170 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 240 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 190 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1960 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar