OnePlus Nord 6 Features and Specifications
OnePlus Nord 6 comes with a
6.78 inch Display,
with 1272x2772 pixels of resolution and 165Hz3840Hz refresh rate.
OnePlus Nord 6 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Oneplus added to OnePlus Nord 6 with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) GB
Battery
OS Android 16
Latest offers for OnePlus Nord 6 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | OnePlus Nord 6 |
| Brand | Oneplus |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 April 07 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Fresh Mint | Pitch Black | Quick Silver |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 162.5 x 77.5 x 8.5 mm |
| IP Protection | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1272 x 2772 pixels | 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Refresh Rate | 165Hz3840Hz |
| Nits | 800 nits (normal) | 1800 nits (high) | 3600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | OnePlus Crystal Guard |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) |
| Operating System | Android 16 | OxygenOS 16 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Adreno 825 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.95" | 0.8µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 16mm | 112Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.0 | 21mm (wide) | 1/3.1" | 1.6µm | PDAF |
| Video Recording | 4K@30/60fps (main) | 1080p@30 (ultrawide) | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | UFCS | 55W PPS | 13.5W PD/QC | 6.5W reverse wired (27W for India model) | Bypass charging |
| Battery Capacity | Market-dependent versions: |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band |
| Bluetooth | 6.0 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive | LHDC 5 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
OnePlus Nord 6 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2040 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2060 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 140 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 210 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 170 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1690 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar