OnePlus Nord N200 5G Features and Specifications
OnePlus Nord N200 5G comes with a
6.49 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
OnePlus Nord N200 5G sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oneplus added to OnePlus Nord N200 5G with 13 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.49 inch
Main Camera 13 MP
RAM 4GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 480 5G (8 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | OnePlus Nord N200 5G |
| Brand | Oneplus |
| Announcement Date | 2021 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 June 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Blue Quantum |
| Screen Size | 6.49 inch |
| Dimensions | 163.1 x 74.9 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| Operating System | Android 11 | OxygenOS 11 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.1 |
| Video Recording | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A Cat15 800/150 Mbps 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
OnePlus Nord N200 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 810 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 700 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 80 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 760 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar