Oppo Find N2 Flip Features and Specifications
Oppo Find N2 Flip comes with a
6.8 inch Display,
with 1080x2520 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Oppo Find N2 Flip sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Oppo added to Oppo Find N2 Flip with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 9000+ (4 nm) GB
Battery 4300 mAh
OS Android 13
Latest offers for Oppo Find N2 Flip and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Find N2 Flip |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2022 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 December 23 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Astral Black | Moonlit Purple | Gold |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | Unfolded: 166.2 x 75.2 x 7.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Foldable LTPO AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2520 pixels | 21:9 ratio (~403 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | AMOLED | Corning Gorilla Glass 51200 nits (high) | 1600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9000+ (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | upgradable to Android 14 | ColorOS 14 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | dual gyro | dual proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.20 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 112Ë | (ultrawide) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 22mm (wide) | 1/2.74" | 0.8µm | AF |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/240fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 44W wired | 50% in 23 min | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4300 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | tri-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo Find N2 Flip Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2500 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 210 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 330 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 330 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2670 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar