Oppo Find X9 Ultra Features and Specifications
Oppo Find X9 Ultra comes with a
6.82 inch Display,
with 1440x3168 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Oppo Find X9 Ultra sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 16 up to 5 major Android upgrades opertaing system.
Oppo added to Oppo Find X9 Ultra with 200 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.82 inch
Main Camera 200 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) GB
Battery 7050 mAh
OS Android 16 up to 5 major Android upgrades
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Find X9 Ultra |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Coming soon |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Tundra Umber | Canyon Orange | Polar Glacier |
| Screen Size | 6.82 inch |
| Dimensions | 163.2 x 77.0 x 8.7 mm or 9.1 mm |
| IP Protection | IP66/IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO AMOLED | 1B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3168 pixels (~510 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 800 nits (normal) | 1800 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Gorilla Glass Victus 2 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Operating System | Android 16 up to 5 major Android upgrades | ColorOS 16 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 200 MP | f/1.5 | 23mm | 1/1.12" | PDAF | OIS -- 200 MP | f/2.2 | 70mm | 1/1.28" (periscope telephoto) | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 50 MP | f/3.5 | 230mm | 1/2.75" (periscope telephoto) | PDAF | OIS | 10x optical zoom -- 50 MP | f/2.0 | 14mm | 120Ë | 1/1.95" | PDAF |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.4 | 21mm | 1/2.75" | PDAF |
| Video Recording | 8k@30fps | 4K@30/60/120fps | 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS; Dolby Vision HDR | 10âbit video |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | 18W PD | 18W QC | 55W PPS | 50W wireless | 10W reverse wireless |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 7050 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | tri-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0 | A2DP | LE | aptX HD | LHDC 5 |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG |
Oppo Find X9 Ultra Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 6890 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 6540 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 580 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 700 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 740 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 8810 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar