Realme 16T Features and Specifications
Realme 16T comes with a
6.81 inch Display,
with 720x1570 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Realme 16T sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Realme added to Realme 16T with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.81 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) GB
Battery 8000 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme 16T |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2026 - 5 |
| Availability | Soon Expected: 2026 May 26 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Starlight Red | Starlight Black | Aurora Green |
| Screen Size | 6.81 inch |
| Dimensions | 166.4 x 78.2 x 8.8 mm |
| IP Protection | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 720 x 1570 pixels | 19.5:9 ratio (~254 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 1200 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Panda-1681 glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Operating System | Android 16 | Realme UI 7.0 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | 1/2.93" | PDAF -- Auxiliary lens |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | PPS | PD | QC | 15W reverse wired | Bypass charging |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 8000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD | LHDC 5.0 |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Realme 16T Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 930 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1020 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1200 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar