Realme 8 Pro Features and Specifications
Realme 8 Pro comes with a
6.4 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Realme 8 Pro sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Realme added to Realme 8 Pro with 108 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.4 inch
Main Camera 108 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 720G (8 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme 8 Pro |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2021 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 March 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Infinite Blue | Infinite Black | Punk Black | Illuminating Yellow |
| Screen Size | 6.4 inch |
| Dimensions | 160.6 x 73.9 x 8.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 430 nits (normal) | 1000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| Operating System | Android 11 | Realme UI 2.0 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.9 | 26mm (wide) | 1/1.52" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.3 | 119Ë | 16mm (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) | 1/3.0" | 1.0µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120/480fps | 720p@960fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 50W | 50% in 17 min | 100% in 47 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
Realme 8 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 970 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 567 Emirati Dirham 128GB/6GBRam version |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1250 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar