Realme 9 5G Features and Specifications
Realme 9 5G comes with a
6.6 inch Display,
with 1080x2412 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme 9 5G sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Realme added to Realme 9 5G with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 50 MP
RAM 4GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Realme 9 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme 9 5G |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2022 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 June 09 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Meteor Black | Stargaze White |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 164.3 x 75.6 x 8.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels | 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 12 | Realme UI 3.0 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 27mm (wide) | 1/2.76" | 0.64µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.1 | 26mm (wide) | 1/3.09" | 1.0µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Realme 9 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 730 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 800 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 100 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 940 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar