Samsung Galaxy S22+ 5G Features and Specifications
Samsung Galaxy S22+ 5G comes with a
6.6 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Samsung Galaxy S22+ 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy S22+ 5G with 50 MP main camera and 10 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Exynos 2200 (4 nm) - Europe GB
Battery 4500 mAh
OS Android 12
Latest offers for Samsung Galaxy S22+ 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy S22+ 5G |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2022 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 February 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Phantom Black | White | Pink Gold | Green | Graphite | Sky Blue | Violet | Cream | Bora Purple |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 157.4 x 75.8 x 7.6 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | Dynamic AMOLED 2X | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~393 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1750 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 2200 (4 nm) - Europe |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 14 | One UI 6 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) - Europe |
| GPU | Xclipse 920 - Europe |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | Dual Pixel PDAF | OIS -- 10 MP | f/2.4 | 70mm (telephoto) | 1/3.94" | 1.0µm | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 12 MP | f/2.2 | 13mm | 120Ë (ultrawide) | 1/2.55" 1.4µm | Super Steady video |
| Selfie Camera | 10 MP | f/2.2 | 26mm (wide) | 1/3.24" | 1.22µm | Dual Pixel PDAF |
| Video Recording | 8K@24fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps | 720p@960fps | HDR10+ | stereo sound rec. | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | PD3.0 | 15W wireless (Qi/PMA) | 4.5W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Ion 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps 5G (5+ Gbps DL) |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG |
Samsung Galaxy S22+ 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2310 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2060 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 160 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 280 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 220 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2220 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar