Samsung Galaxy Tab A9+ Features and Specifications
Samsung Galaxy Tab A9+ comes with a
11.0 inch Display,
with 1200x1920 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Samsung Galaxy Tab A9+ sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy Tab A9+ with 8 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 11.0 inch
Main Camera 8 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm) GB
Battery 7040 mAh
OS Android 13
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy Tab A9+ |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2023 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 October 17 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Graphite | Silver | Navy |
| Screen Size | 11.0 inch |
| Dimensions | 257.1 x 168.7 x 6.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | TFT LCD |
| Screen Resolution | 1200 x 1920 pixels | 16:10 ratio (~206 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 13 | upgradable to Android 14 | One UI 6.1 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Accelerometer | gyro | proximity (accessories only) | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | AF |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (4 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 7040 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM | eSIM - cellular model only |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G - cellular model only |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |








