Samsung Galaxy Z Flip4 Features and Specifications
Samsung Galaxy Z Flip4 comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2640 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Samsung Galaxy Z Flip4 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy Z Flip4 with 12 MP main camera and 10 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 12 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) GB
Battery 3700 mAh
OS Android 12
Latest offers for Samsung Galaxy Z Flip4 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy Z Flip4 |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2022 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 August 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Bora Purple | Graphite | Pink Gold | Blue | Yellow | White | Navy | Khaki | Red |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | Unfolded: 165.2 x 71.9 x 6.9 mm |
| IP Protection | IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | Foldable Dynamic AMOLED 2X | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2640 pixels (~426 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | Super AMOLED | 1.9 inches | 260 x 512 pixels (Gorilla Glass Victus+)1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 13 | One UI 5.1 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.76" | 1.8µm | dual pixel PDAF | OIS -- 12 MP | f/2.2 | 123Ë (ultrawide) | 1.12µm |
| Selfie Camera | 10 MP | f/2.4 | 26mm (wide) | 1.22µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@60/240fps | 720p@960fps | HDR10+ |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired | 50% in 30 min | 15W wireless | 4.5W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 3700 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A (6CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Samsung Galaxy Z Flip4 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1880 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1900 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 130 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 170 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 150 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1560 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar