Samsung Galaxy Z Fold3 5G Features and Specifications
Samsung Galaxy Z Fold3 5G comes with a
7.6 inch Display,
with 1768x2208 pixels of resolution and Dynamic refresh rate.
Samsung Galaxy Z Fold3 5G sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy Z Fold3 5G with 12 MP main camera and 4 MP selfie camera.
Display 7.6 inch
Main Camera 12 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888 5G (5 nm) GB
Battery 4400 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy Z Fold3 5G |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2021 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 August 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Phantom Black | Phantom Silver | Phantom Green | Thom Browne Edition | Wooyoungmi Edition |
| Screen Size | 7.6 inch |
| Dimensions | Unfolded: 158.2 x 128.1 x 6.4 mm |
| IP Protection | IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | Foldable Dynamic AMOLED 2X | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1768 x 2208 pixels (~374 ppi density) |
| Refresh Rate | Dynamic |
| Nits | 1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 13 | One UI 5.1.1 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.76" | 1.8µm | Dual Pixel PDAF | OIS -- 12 MP | f/2.4 | 52mm (telephoto) | 1/3.6" | 1.0µm | PDAF | OIS | 2x optical zoom -- 12 MP | f/2.2 | 123Ë | 12mm (ultrawide) | 1.12µm |
| Selfie Camera | 4 MP | f/1.8 | 2.0µm | under display |
| Video Recording | 4K@60fps | 1080p@60/240fps (gyro-EIS) | 720p@960fps (gyro-EIS) | HDR10+ |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired | 11W wireless | 4.5W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 4400 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.2 |
Samsung Galaxy Z Fold3 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2730 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2430 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 190 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 330 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 330 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2620 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar