Samsung Galaxy Z Fold6 Features and Specifications
Samsung Galaxy Z Fold6 comes with a
7.6 inch Display,
with 1856x2160 pixels of resolution and Dynamic refresh rate.
Samsung Galaxy Z Fold6 sports
8-core (1x3.39GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520) CPU up to 12GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy Z Fold6 with 50 MP main camera and 4 MP selfie camera.
Display 7.6 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 4400 mAh
OS Android 14
Latest offers for Samsung Galaxy Z Fold6 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy Z Fold6 |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2024 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 July 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Navy | Silver Shadow | Pink | Black | White |
| Screen Size | 7.6 inch |
| Dimensions | Unfolded: 153.5 x 132.6 x 5.6 mm |
| IP Protection | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1856 x 2160 pixels (~374 ppi density) |
| Refresh Rate | Dynamic |
| Nits | 2600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 7 major Android upgrades | One UI 6.1.1 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 1TB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | 8-core (1x3.39GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | 1/1.57" | 1.0µm | dual pixel PDAF | OIS -- 10 MP | f/2.4 | 66mm (telephoto) | 1/3.94" | 1.0µm | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 12 MP | f/2.2 | 123Ë | 12mm (ultrawide) | 1/3.2" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 4 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/3.0" | 2.0µm | under display |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@60fps | 1080p@60/120/240fps (gyro-EIS) | 720p@960fps (gyro-EIS) | HDR10+ |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired | QC2.0 | 50% in 30 min | 15W wireless | 4.5W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 4400 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | tri-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG |
Samsung Galaxy Z Fold6 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 4,859 Saudi Riyal 256GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 5,279 Emirati Dirham 512GB/12GBRam version 4,945 Emirati Dirham 256GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 350 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 430 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 499 Bahraini Dinar 256GB version |
Price in Qatar | 5390 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar