Sony Xperia 1 VIII Features and Specifications
Sony Xperia 1 VIII comes with a
6.5 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Sony Xperia 1 VIII sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Sony added to Sony Xperia 1 VIII with 48 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 48 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Sony Xperia 1 VIII |
| Brand | Sony |
| Announcement Date | 2026 - 5 |
| Availability | Soon Expected: 2026 June 19 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Graphite Black | Iolite Silver | Garnet Red | Native Gold |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 162 x 74 x 8.3 mm |
| IP Protection | IP65/IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO OLED | 1B colors | HDR BT.2020 |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus 2 | Mohs level 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Operating System | Android 16 | up to 4 major Android upgrades |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | barometer | compass |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.9 | 24mm (wide) | 1/1.35" | 1.12µm | dual pixel PDAF | OIS -- 48 MP | f/2.8 | 70mm (periscope telephoto) | 1/1.56" | 1.0µm | dual-pixel PDAF (15cm - â) | OIS | 2.9x optical zoom -- 48 MP | f/2.0 | 16mm (ultrawide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF |
| Selfie Camera | 12 MP | f/2.0 | 24mm (wide) | 1/2.9" | 1.22µm |
| Video Recording | 4K@24/30/60/120fps HDR | 1080p@30/60/120fps; 5-axis gyro-EIS | OIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 30W wired | PD3.0 | PPS | 50% in 30 min | 15W wireless | Reverse wireless | Bypass charging |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | tri-band | Wi-Fi Direct | DLNA |
| Bluetooth | 6.0 | A2DP | LE Audio | aptX HD | aptX Adaptive | aptX Lossless |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG | video output |
Sony Xperia 1 VIII Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 6400 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 6080 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 540 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 650 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 690 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 8180 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar