Tecno Camon 30 5G Features and Specifications
Tecno Camon 30 5G comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2436 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Tecno Camon 30 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Tecno added to Tecno Camon 30 5G with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Camon 30 5G |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2024 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 April 02 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Iceland Basaltic Dark | Uyuni Salt White | Emerald Lake Green |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 165.4 x 75.9 x 7.8 mm or 8.0 mm |
| IP Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 2 major Android upgrades | HIOS 14 |
| RAM & Storage | 512GB 8GB 512GB 12GB 256GB 8GB |
| SD Slot | unspecified spec |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.57" | PDAF | OIS -- 2 MP | (depth) |
| Selfie Camera | 50 MP | (wide) | AF |
| Video Recording | Yes | 4K@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with dual speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 70W wired | 0-100% in 45 min |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |








