Tecno Phantom V Fold Features and Specifications
Tecno Phantom V Fold comes with a
7.85 inch Display,
with 2000x2296 pixels of resolution and LTPO refresh rate.
Tecno Phantom V Fold sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Tecno added to Tecno Phantom V Fold with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 7.85 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 9000+ (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Tecno Phantom V Fold and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Phantom V Fold |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2023 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 April 12 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White |
| Screen Size | 7.85 inch |
| Dimensions | Unfolded: 159.4 x 140.4 x 6.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Foldable LTPO AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 2000 x 2296 pixels (~388 ppi density) |
| Refresh Rate | LTPO |
| Nits | 1100 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9000+ (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | HiOS 13 Fold |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.20 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.3" | 1.2µm | PDAF -- 50 MP | f/2.0 | (telephoto) | 1/2.8" | 0.64µm | PDAF | 2x optical zoom -- 13 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) | 1/3.0" | 1.12µm | PDAF |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) | 1/2.8" | 1.12µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio | recording |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | 40% in 15 min | 100% in 55 min |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C | OTG |
Tecno Phantom V Fold Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 3,599 Saudi Riyal 256GB version |
|---|---|
Price in UAE | 3,237 Emirati Dirham 256GB version |
Price in Kuwait | 350 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 430 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 389 Bahraini Dinar 256GB version |
Price in Qatar | 5340 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar