Tecno Pova 6 Pro Features and Specifications
Tecno Pova 6 Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2436 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Tecno Pova 6 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Tecno added to Tecno Pova 6 Pro with 108 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 108 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6080 (6 nm) GB
Battery 6000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Tecno Pova 6 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Pova 6 Pro |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2024 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 April 4 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Comet Green | Meteorite Grey |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 165.5 x 76.1 x 7.9 mm |
| IP Protection | IP53 dust protected and water resistant |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6080 (6 nm) |
| Operating System | Android 14 | HIOS 14 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.9 | 24mm (wide) | 1/1.52" | 0.7µm | PDAF -- 2 MP | (depth) -- |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.2 | 22mm (wide) | 1/3.1" | 0.7µm |
| Video Recording | 1440p@30fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 70W wired | 50% in 20 min | 100% in 50 min | 10W reverse wired |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Tecno Pova 6 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 270 Saudi Riyal 256GB version |
|---|---|
Price in UAE | 803 Emirati Dirham 256GB/12GBRam version 243 Emirati Dirham 256GB version |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 260 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 129 Bahraini Dinar 256GB version |
Price in Qatar | 2090 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar