vivo iQOO 8 Features and Specifications
vivo iQOO 8 comes with a
6.56 inch Display,
with 1080x2376 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo iQOO 8 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Vivo added to vivo iQOO 8 with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888 5G (5 nm) GB
Battery 4350 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo iQOO 8 |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2021 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 August 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | White | Orange | Black |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 159 x 75.1 x 8.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10 |
| Screen Resolution | 1080 x 2376 pixels (~398 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | OriginOS 1.0 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 13 MP | f/2.2 | 50mm (telephoto) | PDAF -- 13 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with dual speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 120W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4350 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 |
vivo iQOO 8 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2310 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2060 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 160 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 280 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 220 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2220 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar