vivo iQOO 15T Features and Specifications
vivo iQOO 15T comes with a
6.82 inch Display,
with 1440x3168 pixels of resolution and 144Hz2592Hz refresh rate.
vivo iQOO 15T sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Vivo added to vivo iQOO 15T with 200 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.82 inch
Main Camera 200 MP
RAM 16GB GB
Chipset MediaTek Dimensity 9500 Monster (3 nm) GB
Battery 8000 mAh
OS Android 16
Latest offers for vivo iQOO 15T and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo iQOO 15T |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2026 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 May 20 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | White |
| Screen Size | 6.82 inch |
| Dimensions | 163.4 x 76.7 x 8.3 mm |
| IP Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3168 pixels (~510 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz2592Hz |
| Nits | 1800 nits (high) | 4500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500 Monster (3 nm) |
| Operating System | Android 16 | OriginOS 6 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 200 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.56" | 0.5µm | PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.0 | 15mm (ultrawide) | 1/2.76" | 0.64µm | AF |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) |
| Video Recording | 8K | 4K | 1080p; gyro-EIS | OIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | PPS | PD | Reverse wired | Bypass charging |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 8000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | LHDC 5 |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo iQOO 15T Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2570 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2600 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 270 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 210 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2130 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar