vivo S60 Vitality Features and Specifications
vivo S60 Vitality comes with a
6.59 inch Display,
with 1260x2750 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
vivo S60 Vitality sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Vivo added to vivo S60 Vitality with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.59 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 7500 (4 nm) GB
Battery 7200 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo S60 Vitality |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2026 - 5 |
| Availability | Soon Expected: 2026 June 3 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Starry Sea | Midsummer Night | Early Summer Green |
| Screen Size | 6.59 inch |
| Dimensions | 157.5 x 74.3 x 7.9 mm |
| IP Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR |
| Screen Resolution | 1260 x 2750 pixels | 19.5:9 ratio (~459 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 7500 (4 nm) |
| Operating System | Android 16 | OriginOS 6 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | compass | proximity |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Arm C1 Pro & 4x2.0 GHz Arm C1 Nano) |
| GPU | Mali-G625 MC |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 110Ë (ultrawide) |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | 21mm (wide) | 1/2.76" | 0.64µm | AF |
| Video Recording | 4K | 1080p | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 90W wired | PD | Reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 7200 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | LHDC |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo S60 Vitality Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1980 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2010 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 140 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 210 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 160 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1650 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar