vivo X60 Pro+ 5G Features and Specifications
vivo X60 Pro+ 5G comes with a
6.56 inch Display,
with 1080x2376 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo X60 Pro+ 5G sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Vivo added to vivo X60 Pro+ 5G with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888 (5 nm) GB
Battery 4200 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo X60 Pro+ 5G |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2021 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 January 30 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Orange | Dark Blue |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 158.6 x 73.4 x 9.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2376 pixels (~398 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | OriginOS 1.0 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680 |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6 | (wide) | 1/1.31" | 1.2õm | dual pixel PDAF | Laser AF | OIS -- 8 MP | f/3.4 | 125mm (periscope telephoto) | 1/4.0" | PDAF | OIS | 5x optical zoom -- 32 MP | f/2.1 | 50mm (telephoto) | 1/2.8" | 0.8õm | PDAF | 2x optical zoom -- 48 MP | 114 Degree (ultrawide) | 1/2.0" | 0.8õm | gimbal stabilization |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | 26mm (wide) | 1/2.8" | 0.8õm |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS | HDR10+ |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 55W |
| Battery Capacity | Li-Po 4200 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C | USB On-The-Go |
vivo X60 Pro+ 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2670 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2940 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 220 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 350 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 360 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2840 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar