vivo Y60 Features and Specifications
vivo Y60 comes with a
6.74 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo Y60 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Vivo added to vivo Y60 with 13 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.74 inch
Main Camera 13 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) GB
Battery 6500 mAh
OS Android 16
Latest offers for vivo Y60 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Y60 |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 April 06 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Purple | Blue |
| Screen Size | 6.74 inch |
| Dimensions | 167.4 x 77.1 x 8.4 mm |
| IP Protection | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1200 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| Operating System | Android 16 | OriginOS 6 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 256GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | AF |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 15W wired | Reverse wired |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo Y60 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 790 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 870 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 110 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 110 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1020 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar