vivo Y600 Turbo Features and Specifications
vivo Y600 Turbo comes with a
6.83 inch Display,
with 1260x2800 pixels of resolution and 120Hz4320Hz refresh rate.
vivo Y600 Turbo sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Vivo added to vivo Y600 Turbo with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.83 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) GB
Battery 9020 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Y600 Turbo |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2026 - 5 |
| Availability | Soon Expected: 2026 May 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gold | White | Blue |
| Screen Size | 6.83 inch |
| Dimensions | 163.7 x 76.2 x 8.3 mm |
| IP Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR |
| Screen Resolution | 1260 x 2800 pixels | 20:9 ratio (~450 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz4320Hz |
| Nits | 1000 nits | 2000 nits (high) | 5000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) |
| Operating System | Android 16 | OriginOS 6 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 810 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- Auxiliary lens |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.1 | (wide) |
| Video Recording | 4K | 1080p | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 90W wired | 44W UFCS | 55W PD/PPS | Reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 9020 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo Y600 Turbo Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1000 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1100 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 90 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1290 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar