Xiaomi 17 Max Features and Specifications
Xiaomi 17 Max comes with a
6.9 inch Display,
with 1200x2608 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi 17 Max sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi 17 Max with 200 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.9 inch
Main Camera 200 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) GB
Battery 8000 mAh
OS Android 16
Latest offers for Xiaomi 17 Max and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi 17 Max |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2026 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 May 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | White |
| Screen Size | 6.9 inch |
| Dimensions | 162.9 x 77.6 x 8.2 mm |
| IP Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO AMOLED | 68B colors | PWM | Dolby Vision | HDR Vivid | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1200 x 2608 pixels | 19.5:9 ratio (~420 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 3500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Operating System | Android 16 | HyperOS 3 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | proximity | gyro | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 200 MP | f/1.7 | 23mm (wide) | 1/1.4" | 1.12µm | dual pixel PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.4 | 70mm (periscope telephoto) | 1/2.0" | PDAF (15cm - â) | OIS | 3x optical zoom -- 50 MP | f/2.4 | 17mm | 102Ë (ultrawide) | 1/2.76" | 0.64µm |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.2 | 21mm (wide) |
| Video Recording | 8K@30fps (HDR) | 4K@30/60fps (10-bit Dolby Vision HDR) | 4K@120fps | 1080p@30/60/120/240/960fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | PD3.0 | QC3+ | 100W PPS | 50W wireless | 22.5W reverse wireless | 22.5W reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 8000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive | LHDC 5 | MIHC |
| USB | USB Type-C 3.2 | Display Port | OTG |
Xiaomi 17 Max Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2540 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2800 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 210 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 340 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 340 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2710 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar