Xiaomi Mi 11 Lite 5G Features and Specifications
Xiaomi Mi 11 Lite 5G comes with a
6.55 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Xiaomi Mi 11 Lite 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Mi 11 Lite 5G with 64 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.55 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 780G (5 nm) GB
Battery 4250 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Mi 11 Lite 5G |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2021 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 April 16 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Truffle Black | Mint Green | Citrus Yellow |
| Screen Size | 6.55 inch |
| Dimensions | 160.5 x 75.7 x 6.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 500 nits (normal) | 800 nits |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 6 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7350-AB Snapdragon 780G (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 13 | MIUI 14 |
| RAM & Storage | 64GB 6GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 670 & 3x2.2 GHz Kryo 670 & 4x1.90 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.97" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 119Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 MP | f/2.4 | (macro) | AF |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.2 | 27mm (wide) | 1/3.4" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with dual speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | PD3.0 | QC4 |
| Battery Capacity | Li-Po 4250 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Mi 11 Lite 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1710 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1740 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 120 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 160 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 140 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1420 QAR (Approximate Price) |











Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar