Xiaomi Poco F4 GT Features and Specifications
Xiaomi Poco F4 GT comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Poco F4 GT sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Poco F4 GT with 64 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 64 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 4700 mAh
OS Android 12
Latest offers for Xiaomi Poco F4 GT and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Poco F4 GT |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 April 28 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Stealth Black | Knight Silver | Cyber Yellow |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 162.5 x 76.7 x 8.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 800 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 13 | MIUI 14 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.9 | 26mm (wide) | 1/1.73" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.4 | (wide) | 1/2.0" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120fps | 720p@960fps | HDR |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (4 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 120W wired | PD3.0 | QC3 | 100% in 17 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4700 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Poco F4 GT Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2410 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2440 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 44 Kuwaiti Dinar 256GB version |
Price in Oman | 250 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 200 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2000 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar