Xiaomi Poco F4 Features and Specifications
Xiaomi Poco F4 comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Poco F4 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Poco F4 with 64 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 64 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 12
Latest offers for Xiaomi Poco F4 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Poco F4 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 June 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Moonlight Silver | Night Black | Nebula Green |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 163.2 x 76 x 7.7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 900 nits (high) | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 13 | MIUI 14.2 for POCO |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | (wide) 1/2.0" | 0.7µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 119Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.5 | (wide) | 1/3.06" | 1.0µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | PD3.0 | QC3 | 100% in 38 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Poco F4 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1610 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1630 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 110 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 140 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1340 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar