Xiaomi Poco Pad C1 Features and Specifications
Xiaomi Poco Pad C1 comes with a
9.7 inch Display,
with 1280x2048 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Poco Pad C1 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Poco Pad C1 with 8 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 9.7 inch
Main Camera 8 MP
RAM 6GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6 nm) GB
Battery 7600 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Poco Pad C1 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2026 - 5 |
| Availability | Soon Expected: 2026 May |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray | Blue |
| Screen Size | 9.7 inch |
| Dimensions | 226.5 x 148 x 7.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1280 x 2048 pixels (~268 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 500 nits (normal) | 600 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6 nm) |
| Operating System | Android 16 | HyperOS 3 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Accelerometer | proximity (accessories only) |
| CPU | Octa-core (4x2.9 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) | 1/5.0" | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 7600 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | |
| Networks | No cellular connectivity |
| Network Speed | |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE | aptX |
| USB | USB Type-C |








