Xiaomi Poco X3 GT Features and Specifications
Xiaomi Poco X3 GT comes with a
6.6 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Poco X3 GT sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Poco X3 GT with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 1100 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Poco X3 GT |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2021 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 August 19 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Stargaze Black | Wave Blue | Cloud White |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 163.3 x 75.9 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD | HDR10 |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~399 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 450 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6891Z Dimensity 1100 (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | MIUI 12.5 for POCO |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.97" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) | 1/3.06" | 1.0µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | PD3.0 | 100% in 42 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Xiaomi Poco X3 GT Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1980 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2010 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 140 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 210 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 160 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1650 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar