Xiaomi Poco X6 Neo Features and Specifications
Xiaomi Poco X6 Neo comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Poco X6 Neo sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Poco X6 Neo with 108 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 108 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6080 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Xiaomi Poco X6 Neo and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Poco X6 Neo |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2024 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 March 13 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Astral Black | Horizon Blue | Martian Orange |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 161.1 x 75 x 7.7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6080 (6 nm) |
| Operating System | Android 13 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.8 | (wide) | 0.64µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Poco X6 Neo Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 860 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 740 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 90 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 800 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar